شرکت های دانش بنیان استان کانون توجهات؛

اولین همایش تامین مالی غرب کشور

۰۵ آذر ۱۴۰۱ | ۱۰:۳۹ کد : ۵۰۹۹۶ تاپ خبر اخبار پارک علم و فناوری کرمانشاه
رییس سازمان بورس: باید ضوابط پذیرش شرکت‌های دانش بنیان در بازار سرمایه را سهل‌تر کنیم
اولین همایش تامین مالی غرب کشور

رییس سازمان بورس گفت: در برنامه داریم ضوابط پذیرش شرکت‌های دانش بنیان را در بازار سرمایه سهل‌تر کنیم.
دکتر مجید عشقی در اولین همایش تامین مالی غرب کشور به میزبانی کرمانشاه برگزار شد، با بیان اینکه یکی از ماموریت های اصلی بازار سرمایه تامین مالی و کمک به تشکیل سرمایه است، اظهار کرد: در کشور ما به صورت سنتی رسم بر این بوده که عمده بار تامین مالی بر عهده سیستم بانکی بوده و بیش از 90 درصد تامین مالی طرح های اقتصادی با سیستم بانکی بوده که البته این نقش در سالهای اخیر مقداری به سمت بازار سرمایه انتقال یافته است.
وی با اعلام اینکه در حال حاضر بین 20 تا 25 درصد تامین مالی به سمت بازار سرمایه منتقل شده، عنوان کرد: امیدواریم با طراحی نهادها و ابزارهای مالی مناسب این نقش را افزایش دهیم تا بازار سرمایه نقش موثرتری در تشکیل سرمایه در کشور داشته باشد.
عشقی همچنین با بیان اینکه در گذشته حضور شرکت های دانش بنیان در بازار سرمایه حداقلی بود، گفت: با توجه به اینکه این شرکتها می توانند نقش بسیار مهمی در اقتصاد ایفا کنند به این نتیجه رسیدیم که باید راهکاری در نظر گرفت که شرکت های دانش بنیان خصوصا شرکت هایی که کسب و کارشان در حوزه دیجیتال است بتوانند نقش موثرتری در بازار سرمایه ایفا کنند، لذا ضوابط پذیرش این شرکتها در سازمان مصوب و ابلاغ شد و اولین شرکت مورد پذیرش قرار گرفت و در برنامه داریم ضوابط پذیرش این شرکتها را سهل‌تر کنیم.
رییس سازمان بورس ادامه داد: قدم بعدی که برداشته شد تامین مالی جمعی است که برای طرح های دانش بنیان خصوصا طرح های کوچک و متوسط بسیار راهگشاست و تاکنون 34 طرح از این طریق تامین مالی شده و امیدواریم با معرفی درست این ابزار مالی طرح های بیشتری را تامین مالی کنیم.
وی به وجود صندوق های سرمایه گذاری جسورانه هم که می تواند شرکت های دانش بنیان را تامین مالی کند اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بیش از 20 صندوق جسورانه در کشور راه اندازی شده که منابع خوبی هم دارند، اما یکی از معضلاتی که در این زمینه وجود دارد این است که ارتباط خوبی بین مدیران و گردانندگان این صندوق ها با طرح های حوزه اقتصاد دانش بنیان ایجاد نشده و اگر مدیران این صندوق ها با فضای سرمایه گذاری حوزه دانش بنیان آشنایی بیشتری پیدا کنند و این تعامل بیشتر شود، می توانند به راحتی شرکت های دانش بنیان را تامین مالی کنند.
عشقی افزود: در حال حاضر منابع خوبی در صندوق های جسورانه وجود دارد که کمتر سراغ طرح های دانش بنیان ما رفته و باید این تعامل بیشتر شکل گیرد.

در ادامه بهمن امیری مقدم استاندار کرمانشاه از مشکلات اقتصادی متعددی که کرمانشاه با آن مواجه است یاد کرد که باعث شده چهره زیبا و سینه ستبر ایران اسلامی شکسته شود و افزود: امروز اشتغال و سرمایه‌گذاری به مهمترین دغدغه مدیران استان تبدیل شده است.
استاندار کرمانشاه توجه به اشتغال و سرمایه‌گذاری در کرمانشاه را بسیار ضروری دانست و ادامه داد: تمام توان خود را این مدت برای کمک به اشتغال و سرمایه‌گذاری کرمانشاه گذاشتم.
وی با بیان اینکه وضعیت شاخص‌های مرتبط با اشتغال کرمانشاه طی سه فصل گذشته رو به بهبود بوده، این امر را حاصل تلاش و تعامل دولت و بخش خصوصی دانست.
استاندار کرمانشاه با بیان اینکه آینده خوبی پیش روی اشتغال و اقتصاد استان است، تاکید کرد: تشکیل قرارگاه ملی اشتغال در سفر رئیس جمهور و به پیشنهاد استان کمک شایانی به کاهش بیکاری کرمانشاه خواهد کرد.
به گفته امیری مقدم، در این قرارگاه برای ایجاد ۷۰ هزار شغل در کرمانشاه حدود ۲۷۵ هزار میلیارد تومان منابع مالی پیشنهاد شده که بخش عمده آن از محل تسهیلات بانکی تامین می‌شود.
امیری مقدم از کرمانشاه به عنوان بهشت سرمایه‌گذاری کشور یاد کرد و افزود: در زمینه‌های مختلف مرزی، کشاورزی، گردشگری، نفت و گاز، پتروشیمی، تجارت و ...‌ظرفیت سرمایه‌گذاری داریم.
وی سهم شش درصدی کرمانشاه از صادرات کشور، سهم ۴۳ درصدی از صادرات ایران به عراق، کسب رتبه پنجم صادرات ایران و ... را گواهی بر ظرفیت‌های تجاری کرمانشاه دانست و عنوان کرد: این همه ظرفیت فقط منتظر یک کار جهادی و انقلابی است.
استاندار کرمانشاه در انتها به لزوم توجه به ظرفیت بازار سرمایه در کرمانشاه نیز اشاره کرد و ادامه داد: تقاضا داریم کرمانشاه به عنوان مرکز پذیرش و تامین مالی غرب کشور انتخاب شود.
امیری مقدم توجه به تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان استان را نیز بسیار ضروری دانست و عنوان کرد: به علاوه درخواست داریم شرکت‌های کرمانشاه خارج از نوبت و با اولویت در بازار سرمایه پذیرش شوند.
در پایان  این همایش  پنل شرکت های دانش بنیان،کیمیافرآیند بیستون شرکت فناوران کاشت زاگرس شرکت شادرام شیمی شرکت مجتمع شیمیایی بیستون شرکت آسیاتک شرکت فناوران میلاد اختراعی شرکت آروین مروارید اردیبهشت شرکت صنایع طب گستر فارابی شرکت زیست مواد فارمد و شرکت تابا ابتکار پاکان  در بازار سرمایه  برگزار شد


نظر شما :