رییس جهاددانشگاهی: جهاددانشگاهی از روز اول تاسیس، زیست بوم نوآوری بوده که مورد غفلت قرار گرفته است

۲۹ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۴:۰۵ کد : ۴۵۰۸۲ تاپ خبر اخبار معاونت پژوهشی
رییس جهاددانشگاهی در دیدار با پژوهشگران و فناوران جوان این نهاد گفت: در حال حاضر نیاز داریم در جهاددانشگاهی زیست بوم خودمان را تعریف کنیم؛ زیست بومی که مردم، صنعت و کشور آن را بشناسند.
رییس جهاددانشگاهی: جهاددانشگاهی از روز اول تاسیس، زیست بوم نوآوری بوده که مورد غفلت قرار گرفته است

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، نشست صمیمانه دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی رییس جهاددانشگاهی و دکتر محمدرضا پورعابدی معاون پژوهش و فناوری با  25 نفر از پژوهشگران و فناوران جوان و نخبه این نهاد به منظور بررسی چالش ها و ارتقای حوزه پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی در سالن جلسات دفتر مرکزی این نهاد برگزار شد.

دکتر دهقانی فیروزآبادی در این نشست با اشاره به اهمیت بازخوانی ماموریت جهاددانشگاهی اظهار کرد: این جمع پیش‌قراولان جریان نخبگانی هستند که قرار است این نهاد را کمک دهند و با آن ها کار را انجام دهیم.

رییس جهاددانشگاهی با اشاره به جمله رهبری مبنی بر این که یک سازه پایدار حداقل به چهار ستون نیاز دارد و ایشان در کنار روحانیت، سپاه، دولت و نخبگان، جهاددانشگاهی را یکی از ستون‌های انقلاب و کشور عنوان می‌کنند، گفت: یعنی نهادی که در کنار سپاه قرار می گیرد و همزمان با آن تاسیس می شود، در حال حاضر به هر دلیلی شأن آن، چیزی نیست که الان مشاهده می شود.

وی با بیان این که جهاددانشگاهی کارگاه، مرکز رشد، پژوهشکده، پژوهشگاه، شرکت، دانشگاه، موسسه غیرانتفاعی، موسسه جامع علمی کاربردی و ... دارد اظهار کرد: بحث اول ماموریتی است که باید مسولان کشور،  فعالان بخش خصوصی و هم بدنه خود جهاددانشگاهی متوجه باشند که شأن این نهاد کجاست؟ ندانستن شأن ماموریتی باعث می شود این نهاد در زمینی بازی کند که زمین آن نیست و قطعا بازنده خواهد بود.

دکتر دهقانی فیروزآبادی با تاکید بر این که انتقال بازی جهاددانشگاهی در زمین دیگران کوچک کردن شأن این نهاد و خیانت به آن است، گفت: در جهاددانشگاهی ظرفیت بزرگی دیده شده است که با قواعد، اساسنامه و بنیاد خوب و آدم های ویژه باید به آن توجه کرد.

وی با بیان اینکه نزدیک به 12 سال است در بخش  خصوصی فعالیت دارم و حدود  2 تا 3 هزار شغل فناورانه ایجاد کرده‌ام ادامه داد: اما تنها جایی که به این اندازه محکم و مصمم شدم که فضا و جای کار دارد و باید تمام انرژی خود را در آن قرار دهم، جهاددانشگاهی بود.

رییس جهاددانشگاهی با تاکید بر وجود پتانسیل مطلوب در این نهاد تصریح کرد: احساسم این است که یک بمب انرژی در گوشه‌ای از کشور وجود دارد که به دلایل متعدد نتوانسته است به انرژی تبدیل شود.

دکتر دهقانی فیروزآبادی با بیان این که در دنیا زنجیره تبدیل ایده و فکر به ثروت دارای سه حلقه مهم است افزود:این سه حلقه به ترتیب شامل علم،  فناوری و  نوآوری است که همگی دارای دو بخش آموزش و پژوهش هستند. ما در کشور زیست بوم علمی و فناوری زیاد داریم که ماموریتشان مشخص است و توسعه پیدا کرده اند، اما جای زیست بوم نوآوری در کشور خالی است.

وی با بیان اینکه جهاددانشگاهی از روز اول تاسیس، زیست بوم نوآوری بوده که مورد غفلت قرار گرفته است ادامه داد: جهادگران کارهای زیادی انجام داده اند که باید در دنیای رسانه‌ای امروز در رابطه با آنها جریان سازی و تبلیغ شود.

دکتر دهقانی فیروزآبادی با اشاره به اینکه در حوزه علوم انسانی کار زیادی برای انجام دادن داریم افزود: وقتی می‌گوییم نوآوری علوم انسانی، در داخل آن علوم پزشکی، بهداشت و فنی مهندسی نیز قرار دارد.

رییس جهاددانشگاهی نوآوری را ترکیب خلاقانه یکسری فناوری دانست و افزود: در جهاددانشگاهی فناوری‌های خاصی که تکنولوژی ما هستند را توسعه می دهیم، اما جای زیست بوم نوآوری همچنان خالی است.

دکتر دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: پارک‌های علم و فناوری 30 سال پیش، بعد از فروپاشی شوروی ایجاد شدند؛ زیرا تمام آزمایشگاه و مراکز تحقیقاتی آمریکا با توجه به مسایل جنگ سرد در اختیار دکترین علم برای دفاع بودند. پس از دوران جنگ سرد، صداهای سیاسی و اقتصادی در جامعه امریکا بلند شد و دکترین به علم برای اقتصاد تغییر کرد و برای این موضوع در کنار دانشگاه ها چیزی به اسم تکنولوژی پارک را توسعه دادند که وظیفه آن  قرار دادن علم در اختیار اقتصاد و فرهنگ در اختیار جامعه بود که طراحی آن بر مبنای اقتصاد خصوصی بود.

وی تصریح کرد: اما 42 سال پیش و بعد از انقلاب فرهنگی، کشور کلی نیاز و مساله جدی داشت و چیزی به عنوان جهاددانشگاهی کنار دانشگاه و درون دانشگاه تشکیل شد، برای این که علم و فرهنگ را در یک اقتصاد دولتی ایدئولوژیک در اختیار مردم قرار دهد.

رییس جهاددانشگاهی با بیان اینکه در کشور سال‌هاست زیست بوم نوآوری داشتیم، اما به آن توجه نکردیم و آن را مورد نوسازی قرار ندادیم و پارادایم‌هایش به روز نشده‌اند ادامه داد: در حال حاضر نیاز داریم در جهاددانشگاهی زیست بوم خودمان را تعریف کنیم؛ زیست بومی که مردم، صنعت و کشور آن را بشناسند.

همچنین دکتر پورعابدی نیز پیرامون تشکیل این نشست گفت: در اولین جلسه با رییس جهاددانشگاهی نکاتی را در مورد حوزه پژوهش مطرح کردم و ایشان هم می‌خواستند تا در اولین فرصت جلسه ای را با تعدادی از پژوهشگران و فناوران جهاددانشگاهی داشته باشند و از نزدیک با نقطه نظراتشان آشنا شوند.

وی افزود: در همین راستا این جلسه تشکیل شد و با توجه به فعالیت 60 واحد سازمانی در حوزه پژوهش و فناوری در حدود یک ششم این واحدها، یعنی 12 واحد سازمانی دعوت شدند تا در این جلسه حضور داشته باشند.

معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی ادامه داد: مهم‌ترین هدف این نشست معرفی و آشنایی با پروژه‌های فناورانه در دست اجرای جهاددانشگاهی است.


در این نشست سرکارخانم بیتا حامد و مهندس علی دارایی از سازمان جهاددانشگاهی کرمانشاه حضور داشتند
گفتنی است، در این نشست  هر یک از پژوهشگران در سخنانی کوتاه به بیان نظرات و دغدغه‌های خود پیرامون توسعه پژوهش و فناوری در جهاددانشگاهی پرداختند که

کم بودن حمایت های دولتی در توسعه فناوری
کامل نشدن توسعه فناوری به دلیل شتاب برای ایجاد شرکت های دانش بنیان
لزوم حمایت از پژوهشگران برای معرفی محصولات
نیاز به اخذ ماموریت ملی در حوزه علوم انسانی
ضرورت توجه به ارتباطات استانی و ملی برای طرح ها
پایین بودن انگیزه‌ها و لزوم احترام به حقوق افراد و احترام به زحماتشان
توجه به بحث زیرساخت ها، تأمین مالی، تجاری سازی و فروش محصولات
تصویب قوانین مالکیت فکری و معنوی در این نهاد
ثبات در حمایت‌های مالی و...
برخی از مهم‌ترین نکاتی بود که توسط پژوهشگران و فناوران جوان و نخبه این نهاد مطرح شد.


نظر شما :