به همت دفتر تسهیل گری سازمان جهاد دانشگاهی کرمانشاه ؛ ۲۰ هزار نفر در محلات حکمت آباد و باغ ابریشم توانمندمیشوند

۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۰:۳۵ کد : ۳۰۱۷۱ تاپ خبر اخبار معاونت پژوهشی
دفتر تسهیل گری و توسعه محلی محلات حکمت آباد و باغ ابریشم حالا یک سالی است بصورت جدی در این محلات فعالیت دارد و طی همین مدت کوتاه توانسته با جلب اعتماد ساکنین این محلات کارهای خوبی در حوزه های مختلف اجتماعی، اقتصادی، حقوقی و ... پیش ببرد
به همت دفتر تسهیل گری سازمان جهاد دانشگاهی کرمانشاه ؛  ۲۰ هزار نفر در محلات حکمت آباد و باغ ابریشم توانمندمیشوند

هایده مهدوی مدیر این دفتر در گفت و گو با روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی کرمانشاه با اشاره به راه اندازی دفتر تسهیل گری و توسعه محلی محلات حکمت و باغ ابریشم کرمانشاه در سال 1397، گفت: با توجه به تغییر پیمانکار این پروژه وقفه‌ای درکار این دفتر ایجاد و فعالیت مجدد این دفتر نهایتا در سال گذشته از سرگرفته شد.

وی افزود: این دفتر با مدیریت و نظارت سازمان جهاد دانشگاهی  استان کرمانشاه فعالیت کرده و هم اکنون دو محله کم برخوردار باغ ابریشم و حکمت آباد را تحت پوشش دارد.

مهدوی با اشاره به جمعیت حدود 20 هزار نفری این دو محله، گفت: در حال حاضر بیش از 10 هزار نفر در محله باغ ابریشم و 9791 نفر هم در محله حکمت آباد ساکنند که از خدمات این دفتر برخوردار می شوند.

وی افزود: دفتر تسهیل گیری و توسعه محلی، کار سنجش وضعیت حدود 20 هزار نفری این محلات را در ابعاد مختلف اجتماعی، مددکاری، اقتصادی، حقوقی، شهرسازی و کالبدی برعهده دارد.

مهدوی توانمندسازی محلات را یکی از اولویت های اصلی دفاتر تسهیل گری عنوان کرد وافزود: در همین راستا دفتر تسهیل گری و توسعه محلی محلات حکمت آباد و باغ ابریشم نیز بعنوان پایگاه اجتماعی – محلی، ارتباطی مستقیم با مسائل ومشکلات محلات هدف داشته و درجهت کاهش و بهبود معضلات این محلات تلاش می‌کند.

وی افزود: این دفتر با تأکید بر ظرفیت بومی و محلی و استفاده از نقش و مشارکت ساکنین محلی به عنوان فرصتهای توان افزا در محله، به عنوان بازوی دستگاه‌های خدمت‌رسان عمل کرده و در راستای پیشگیری و کاهش مشکلات محلات حکمت آباد و باغ ابریشم پیش رفته است.

مهدوی در ادامه به برخی حوزه های کاری این دفتر اشاره کرد وافزود: دفتر تسهیلگری و توسعه محلی محلات حکمت آباد و باغ ابریشم در حوزه شهرسازی با شناسایی نیازهای کالبدی محلات و پیگیری مسائل محله از طریق پیگیری از دستگاه های مربوطه در جهت بهبود و ارتقای کیفیت محیطی محلات اقدامات موثری داشته است که شن‌ریزی و آسفالت معابر، توسعه فضای سبز محله از طریق کاشت نهال در حاشیه رودخانه چم بشیر حکمت آباد، همسطح‌سازی و درپوش‌گذاری چاه‌های منهول فاضلاب و تأمین روشنایی معابر از جمله این اقدامات می‌باشد.

دفتر تسهیل گری و توسعه محلی محلات حکمت آباد و باغ ابریشم افزود: همچنین در این مدت با پیگیری های به عمل آمده از طریق همکاری شهرداری و سازمان خدمات شهری، نخاله برداری و پاکسازی حاشیه رودخانه چم بشیر نیز به انجام رسیده است.

مهدوی تصریح کرد: در حوزه اجتماعی نیز این دفترنیز اقدام به برنامه‌ریزی در انجام امور مربوط به توسعه اجتماعی در زمینه آموزش، بهداشت، فرهنگ و سلامت، امنیت روانی جامعه، افزایش مشارکت ساکنان محله در فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی، برنامه‌ریزی جهت اتخاذ تصمیمات کاربردی در جهت کنترل انحرافات و کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی، استفاده از ظرفیت‌های جامعه محلی (فعالان و افراد اثرگذار محلی) برای حل مسائل محله، استفاده از ظرفیت سازمان‌های ذیربط در راستای حل مسائل محله و مدیریت کاهش آسیب‌های اجتماعی کرده است.

وی افزود: از اهم اقدامات در این حوزه، شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل می‌باشد که با همکاری سازمان آموزش و پرورش و اداره ثبت احوال سه دانش آموز بازمانده از تحصیل در این محلات سال گذشته موفق به ثبت نام و ادامه تحصیل شدند.

مهدوی گفت: همچنین درحوزه نشاط اجتماعی با همکاری حوزه هنری برنامه‌های متنوعی از جمله پخش فیلم برای کودکان، برگزاری کلاس‌های هنری و مسابقه کتابخوانی برای گروه‌های کودک و نوجوان برگزار شده است.

این مسئول تصریح کرد: در حوزه مددکاری اجتماعی نیز علاوه بر مشاوره رایگان برای مراجعه‌کنندگان، با بررسی ابعاد آسیب های اجتماعی در محلات هدف با همکاری نهادهایی چون بهزیستی و کمیته امداد، افراد آسیب پذیر، شناسایی و مورد حمایت معیشتی قرار گرفته اند.

وی افزود: همچنین طی مدت فعالیت این دفتر، هشت کارگاه آموزشی برای گروه‌های هدف با محوریت مقابله و پیشگیری از اعتیاد، خشونت، طلاق، سلامت جسم و روان و همچنین کارگاه‌های آموزشی هلال احمر برگزار شد که خوشبختانه مورد استقبال خوب ساکنین محلی قرارگرفت.

دفتر تسهیل گری و توسعه محلی محلات حکمت آباد و باغ ابریشم خاطرنشان کرد: در حوزه اقتصادی نیز با همکاری پارک علم و فناوری استان کرمانشاه و سازمان فنی و حرفه‌ای دوره های ارتقا مهارت‌های فنی؛ در راستای توسعه مشاغل خانگی و بنگاه‌های خرد صورت گرفته و با بررسی پیشینه فعالیت ساکنین، با اولویت پخت نان سنتی، میوه خشک کنی و فرشبافی تسهیلاتی به افراد متقاضی پرداخت شد.

مهدوی یادآور شد: همچنین در حوزه حقوقی نیز با همکاری کانون وکلا، کارگاه های آموزشی مطالبه‌گری حقوقی، پیگیری مسائل حقوقی در حوزه کیفری و خانواده برای اهالی محل برگزار شد که موضوع سهام عدالت و ابهامات مربوط به آن از جمله موضوعات مهمی بود که توسط کارشناس حقوقی تشریح شد.

وی به اقدامات دفتر تسهیل گری و توسعه محلی محلات حکمت‌آباد و باغ‌ابریشم در شرایط همه‌گیری کرونا هم اشاره کرد وافزود: طی مدت شیوع کرونا 4000 عدد ماسک رایگان اهدایی از جانب خیرین با همکاری نهادهای محلی، جهت ارتقا بهداشت و سلامت عمومی در اختیار اهالی محلات هدف قرار گرفت.

 


( ۲ )

نظر شما :