معاون آموزش و کارآفرینی جهاد دانشگاهی کرمانشاه: مدرسه تخصصی "برنامه نویسی" امسال راه اندازی می شود

۳۰ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۰:۱۶ کد : ۲۹۸۶۵ تاپ خبر اخبار معاونت آموزشی
معاون آموزش و کارآفرینی سازمان جهاد دانشگاهی کرمانشاه از راه اندازی مدرسه تخصصی برنامه نویسی در سال جاری خبر داد.
معاون آموزش و کارآفرینی جهاد دانشگاهی کرمانشاه: مدرسه تخصصی "برنامه نویسی" امسال راه اندازی می شود

مهندس علی اکبر والی در گفت و گو با روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی  کرمانشاه با بیان اینکه آموزش های جهاد دانشگاهی شامل دو دسته آموزش های دوره های آزاد و تخصصی و آموزش های ویژه کارکنان دولت است، گفت: این آموزش ها در رشته های مختلف به شرکت کنندگان داده می شود.
وی افزود: دوره های آزاد و تخصصی این مرکز شامل رشته های پزشکی، زبان های خارجی، برنامه نویسی، کامپیوتر و شبکه، هنر و گرافیک، بورس، معماری و عمران، حسابداری و آمار، علوم انسانی، خیاطی و دوخت، مهندسی شیمی، مکانیک، برق و الکترونیک، مهندسی صنایع و طلا و جواهرسازی است.
والی در ادامه تشریح عملکرد معاونت آموزش و کارآفرینی جهاد دانشگاهی کرمانشاه در سال گذشته از برگزاری دوره های آموزشی برای بیش از یازده هزار نفر خبر داد.
وی افزود: در این دوره ها سال گذشته در مجموعه رشته های کامپیوتر 678 نفر، زبان های خارجی 9100 نفر، علوم انسانی 227 نفر، هنر 181 نفر، فنی و مهندسی 198 نفر و پزشکی 764 نفر تحت آموزش قرار گرفتند.
این مسئول در ادامه در تشریح دوره های آموزشی کارکنان دولت هم، گفت: جهاد دانشگاهی از سالها پیش در این حوزه فعالیت کرده و آموزش های مختلف و مورد نیاز کارکنان دولت را ارائه می کند، اما در سال گذشته این آموزش ها محدود و تخصصی تر شد و با مجوز سازمان برنامه و بودجه  هم اکنون جهاد دانشگاهی متولی آموزش کارکنان دولت در حوزه فناوری اطلاعات است.
وی در تشریح اقدامات صورت گرفته در این حوزه درسال گذشته هم گفت: از جمله این فعالیت ها، برگزاری 51 عنوان دوره آموزشی برای بیش از سه هزار نفر از اعضای نظام مهندسی ساختمان، برگزاری 12 عنوان دوره آموزشی برای 700 نفر از پرسنل شهرداری های 34 گانه، برگزاری هشت عنوان دوره آموزشی برای 551 نفر از کارشناسان مراکز غیردولتی اداره کل بهزیستی، برگزاری پنج عنوان دوره آموزشی برای 510 نفر از اعضای نظام فنی روستایی زیر نظر بنیاد مسکن می باشد.
والی گفت: همچنین سال گذشته دوره آموزش کارآفرینی برای 300 نفر از مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) در شهرستان های جوانرود، قصرشیرین و ثلاث باباجانی و نیز دوره آموزشی ICDL برای 30 نفر از پرسنل شرکت خط لوله و مخابرات منطقه غرب برگزار شد.
معاون آموزش و کارآفرینی جهاد دانشگاهی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: این معاونت در کنار برگزاری این دوره های آموزشی، برگزاری برخی آزمون های کشوری را نیز برعهده دارد که در همین راستا  سال گذشته برگزاری آزمون سراسری با 1900 داوطلب، آزمون ورود به حرفه مهندسی طراحی معماری با 153 داوطلب، آزمون استخدامی ثبت اسناد و نهضت سواد آموزی با 1641 داوطلب و آزمون استخدامی شرکت کار و تامین اجتماعی با 775 داوطلب را برگزار کردیم.
کاهش 40 درصدی فراگیران دوره های آموزشی جهاد دانشگاهی کرمانشاه در پی شیوع کرونا
والی در ادامه از مجازی شدن تمامی آموزش های جهاد دانشگاهی در شرایط شیوع کرونا خبر داد و افزود: اوایل شیوع کرونا سامانه آموزش مجازی کاملا بومی را طراحی کردیم که خوشبختانه با توجه به سادگی کارکرد و رضایت بالای استفاده کنندگان آن، این سامانه در دیگر واحدهای جهاددانشگاهی کشور هم مورد استفاده قرار گرفت.
وی به تاثیرات منفی کرونا برکار آموزش هم اشاره کرد وافزود: با شیوع کرونا بطور میانگین شاهد کاهش 50 تا 70 درصدی فراگیران بودیم که این میزان خوشبختانه در واحد جهاد دانشگاهی کرمانشاه کمتر و حدود 40 تا 50 درصد بود.


دوره های آموزشی مهارتی و حرفه ای "پزشکی" امسال در 40 سرفصل برگزار می شود
معاون آموزش و کارآفرینی سازمان جهاد دانشگاهی استان کرمانشاه در ادامه در خصوص برنامه های این معاونت در سال جاری گفت: امسال در حوزه های مختلف برنامه های بسیاری داریم و در گام اول به دنبال فعال کردن دوره های آموزشی هستیم که به تازگی مجوز آنها را اخذ کرده ایم.
وی افزود: از جمله این رشته ها، رشته آموزش پزشکی است که سال گذشته توانستیم مجوز آن را از مرکز ملی آموزش مهارتی و حرفه ای علوم پزشکی بگیریم.
وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اولین دانشگاهی در استان است که این مجوز را کسب کرده و دومین مجوز آن در استان به جهاد دانشگاهی کرمانشاه داده شده است.
والی با اشاره به برگزاری این دوره های آموزشی در سال جاری گفت: در برگزاری این دوره های تخصصی هم از اساتید دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و هم از اساتید تهران استفاده شده و در پایان دوره نیز مدرک معتبر و ملی به شرکت کنندگان داده خواهد شد.
وی افزود: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته امسال دوره های آموزشی و مهارت حرفه پزشکی را در 40 سرفصل از جمله امدادگر کمک های اولیه، سرویس و نگهداری تجهیزات پایه
اتاق عمل، جراحی صورت، دوره لیزر در دندانپزشکی، دوره کامپوزیت، دوره ایمپلنت در دندانپزشکی برگزار خواهیم کرد.
والی گفت: این دوره های تخصصی ویژه پزشکان است که می توانند با استفاده از آن دانش خود را به روز کرده و از طرفی مدرک معتبر و ملی دریافت کنند.


مدرسه تخصصی "برنامه نویسی" راه اندازی می شود
معاون آموزش و کارآفرینی جهاد دانشگاهی از توسعه فعالیت ها در حوزه "برنامه نویسی" به عنوان یکی از برنامه ها و اولویت های این معاونت در سال جاری یاد کرد و افزود: دنیای امروز دنیای فناوری اطلاعات است و به نظر می رسد در شرایط کنونی دانش برنامه نویسی یک نیاز اساسی و با اولویت بالا محسوب می شود.
وی افزود: با توجه به این ضرورت، امسال راه اندازی مدرسه تخصصی "برنامه نویسی" را در دو حوزه کودک و نوجوان و حوزه بزرگسال در دستور کار قرار دادیم.
والی گفت: در سطح کودک و نوجوان در این مدرسه، زبان تخصصی برنامه نویسی "اسکرچ" آموزش داده می شود، این زبان توسط دانشگاه MIT برای رده سنی هشت تا 16 سال طراحی شده که بسیار ساده است و در ادامه با فراگیری این زبان، در سطح بعدی زبان "پایتون" به کودکان و نوجوانان آموزش داده می شود.
این مسئول به تاثیرات فراگیری برنامه نویسی برروی کودکان و نوجوانان اشاره کرد و افزود: فراگیری این آموزش ها، موجب افزایش تفکر منطقی، افزایش درک مفاهیم انتزاعی، تقویت قدرت استدلال، تقویت قدرت انتقادی و تحلیل مسائل، افزایش اعتماد به نفس و رشد خلاقیت و شکوفایی استعدادهای کودکان و نوجوانان خواهد شد.
والی خاطرنشان کرد: آموزش های دوره بزرگسالان هم بصورت یک مجموعه پیوسته و کامل خواهد بود، بطوری که در پایان دوره امکان پیاده سازی یک محصول تجازی توسط فراگیران وجود خواهد داشت.
وی یاداور شد: با توجه به اینکه معاونت آموزش و کارآفرینی جهاد دانشگاهی در کنار بحث آموزش، عنوان کارآفرینی را هم به همراه دارد، برنامه ریزی های لازم با همکاری پارک علم و فناوری کرمانشاه صورت گرفته تا فراگیران دوره های برنامه نویسی در پایان دوره آموزشی با همکاری پارک، تیم های استارتاپی تشکیل داده و با دریافت تسهیلات و استقرار بتوانند فعالیت های خود را در این حوزه به شکل حرفه ای و گسترده تری پیش ببرند.
برنامه ریزی برای آموزش فناوری اطلاعات در 3 سطح مدیران، کارشناسان فناوری و کارکنان دولت
والی به برنامه ریزی های صورت گرفته در حوزه آموزش کارکنان دولت درسال جاری هم اشاره کرد وافزود: در این زمینه آموزش ها در سه سطح برنامه ریزی شده که سطح اول آن برگزاری دوره های آموزشی فناوری اطلاعات برای مدیران ارشد است که در این زمینه برگزاری دوره‌های آموزش دولت الکترونیک و مهارت های سازمان فناوری اطلاعات برنامه ریزی شده است.
وی افزود: سطح دوم هم شامل برگزاری دوره های آموزشی برای مدیران و کارشناسان فناوری اطلاعات است که در این زمینه هم برگزاری دوره های آموزش حاکمیت فاوا، مدیریت خدمات فاوا، مدریت فرآیندهای سازمانی، فناوری اطلاعات سازمان، تحلیل و طراحی سیستم، مهندسی شکبه، مدیریت امنیت اطلاعات و... برنامه ریزی شده است.
والی خاطرنشان کرد: در سطح سوم نیز برگزاری دوره های آموش برای عموم کارکنان دولت را در دستور کار داریم که در این زمینه هم برگزاری دوره های مهارت های حرفه ای و اداری کار با رایانه، مدیریت ابزار و اطلاعات سازمانی، مفاهیم و کلیات دولت الکترونیک و شبکه و امنیت اطلاعات در سازمان ها در دستورکار قرار گرفته است.
معاون آموزش و کارآفرینی جهاد دانشگاهی استان کرمانشاه گفت: امسال در کنار برگزاری دوره های تخصصی برای کارکنان دولت، راه اندازی سامانه ارتباطی با دستگاه ها و سازمان ها را هم در دستور کار داریم تا از این طریق ارتباط بیشتری با بدنه کارکنان دولت داشته و از این طریق آنها بتوانند به سهولت در جریان دوره های آموزشی جهاد دانشگاهی قرار گیرند.
 


نظر شما :