سرپرست مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی کرمانشاه: ۳۰ درصد دانشجویان "علمی کاربردی" استان را تحت پوشش داریم/ پیگیر افزایش ۱۴ کُد رشته جدید هستیم

۲۵ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۹:۲۳ کد : ۲۹۷۳۲ تاپ خبر اخبار معاونت آموزشی
مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی استان کرمانشاه که از سال ۱۳۷۸ کار خود را آغاز کرده حالا با حدود ۹۰۰ دانشجو به عنوان بزرگترین مرکز علمی کابردی استان کرمانشاه فعالیت دارد و ۳۰ درصد دانشجویان علمی کاربردی استان در این مرکز مشغول به تحصیلند.این مرکز با داشتن امکانات و بکارگیری روش‌های به روز آموزشی به مرکزی کاربردی برای فراگیری مهارت و دانش تبدیل شده است و در حال حاضر دانشجویان در ۲۰ کُد رشته، در دو مقطع کارشناسی و کاردانی در این مجموعه پذیرش می شوند، رشته هایی که هر یک متناسب با نیازهای بازار کار تعریف شده است.
سرپرست مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی کرمانشاه: ۳۰ درصد دانشجویان "علمی کاربردی" استان را تحت پوشش داریم/  پیگیر افزایش ۱۴ کُد رشته جدید هستیم

دکتر حمیدرضا مجردی سرپرست مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی استان کرمانشاه در گفت و گو با روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی استان کرمانشاه با اشاره به تحصیل بیش از 900 دانشجو در این مرکز، گفت: در حال حاضر مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی به عنوان بزرگترین موسسه علمی کاربردی استان شناخته می شود و بیش از 30 درصد دانشجویان علمی کاربردی استان در این مرکز تحصیل می کنند. 
مجردی با اشاره به راه اندازی این مرکز در سال 1378، گفت: طی این سالها 13 هزار و 500 دانشجو در مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی تحصیل کرده اند که از این تعداد، تاکنون یازده هزار نفر فارغ التحصیل شده اند.
وی با اشاره به تنوع رشته های این مرکز، گفت: در مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی هم اکنون در 14 کُد رشته کاردانی حرفه‌ای شامل رشته های امور فرهنگی، بازاریابی ،تکنولوژی آموزشی، حقوق - حقوق ثبتی، حقوق - دستیاری قضایی، حقوق - شورای حل اختلاف، دوخت و تکنولوژی لباس، عکاسی خبری، مددکاری اجتماعی - اورژانس اجتماعی، مددکاری اجتماعی - مددکاری خانواد، مددکاری اجتماعی - مددکاری کودک، مدیریت کسب و کار، معماری - معماری داخلی و کاردانی فنی فناوری اطلاعات - اینترنت و شبکه های گسترده پذیرش دانشجو داریم.
مجردی تصریح کرد: همچنین شش کُدرشته کارشناسی حرفه ای شامل رشته های حقوق - حقوق ثبتی، حقوق - دستیاری قضایی در امور مدنی، مددکاری اجتماعی – خانواده، مددکاری اجتماعی - مراکز اورژانس اجتماعی،  معماری - طراحی محیط داخلی و کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات - فناوری اطلاعات در این مرکز فعال بوده و پذیرش دانشجو در آنها صورت می گیرد.
****بدون آزمون و مدرک پیش دانشگاهی و با شهریه پایین، دانشجو پذیرش می کنیم
سرپرست مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی استان کرمانشاه با بیان اینکه این مرکز در دو مقطع زمانی مهر و بهمن ماه پذیرش دانشجو دارد، گفت: یکی از مزیت های مراکز علمی کاربردی پذیرش دانشجو بدون آزمون است، متقاضیان برای ورود به این مراکز از طریق سایت سازمان سنجش ثبت نام کرده و بر اساس معدل در رشته های دلخواه پذیرش می شوند.
وی افزود: همچنین در این مراکز همانند سایر مراکز علمی کاربردی برای ثبت نام نیازی به مدرک پیش دانشگاهی نبوده و تنها مدرک دیپلم افراد برای ثبت نام کفایت می کند.
مجردی خاطرنشان کرد: در این مرکز علمی کاربردی به دنبال ایجاد بستری مناسب برای فعالیت همه جانبه برای ارتقا دانش و مهارت های کاربردی هستیم و تلاش داریم تا دانشجویان پس از تحصیل صاحب یک مهارت شوند.
وی یکی دیگر از مزیت های مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی را شهریه پایین آن عنوان کرد وافزود: میزان شهریه دراین مرکز نسبت به بسیاری دانشگاه های دیگر پایین بوده و برای همین شهریه اندک هم تسهیلات بدون سودبه دانشجویان پرداخت می شود.
مجردی به اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی هم اشاره کرد وافزود: هیچ تفاوتی میان اعتبار مدرک این دانشگاه با دیگر دانشگاه های وزارت علوم وجود ندارد و افراد می توانند با خیال راحت دراین مراکز ثبت نام کرده و ادامه تحصیل دهند.

****همجواری با پارک علم و فناوری فرصت خوبی برای پرورش ایده های دانشجویان است
این مسئول در ادامه به امکانات مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی اشاره کرد وافزود: در این مجموعه در کنار فضای فیزیکی مناسب و گسترده، آزمایشگاه ها و کارگاه های مجهزی داریم.
وی افزود: علاوه بر اینها همجواری این مرکز با پارک علم و فناوری موجب شده تا دانشجویان علاقمند به حوزه فناوری با مجموعه پارک ارتباط داشته و سریعتر در مسیر لازم برای تبدیل ایده های خود به فناوری کاربردی گام بردارند.
مجردی به فعالیت دفتر کارآفرینی و نوآوری هم در این مرکز اشاره کرد و افزود: این مجموعه که تحت عنوان "کارنو" در مرکز علمی کابردی جهاد دانشگاهی فعالیت دارد، فرصتی فراهم کرده که دانشجویان صاحب ایده می توانند، از طریق آن ایده های خود را پرورش داده و برای ورود به پارک علم و فناوری آماده شوند.
****پیگیری افزایش 14 کُد رشته در مقطع کارشناسی و کاردانی هستیم
سرپرست مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی در ادامه در تشریح برخی اقدامات صورت گرفته در سال گذشته، گفت: در سال گذشته سه مرکز علمی کاربردی دادگستری، بهزیستی و بنیاد شهید منحل شده و دانشجویان این مراکز در مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی ادغام شده و تحت پوشش این مرکز قرار گرفتند.
مجردی از تدوین سند آموزش عالی مهارت در سطح کشور خبر داد و افزود: نظام آموزشی کشور چند سال پیش به دو شاخه نظری و مهارتی تقسیم بندی شد که دانشگاه جامع علمی کاربردی به عنوان متولی بخش مهارتی آن معرفی شد و این دانشگاه هم اکنون در نظر دارد با نیازسنجی و کسب نظرات و برنامه های مراکز علمی و کاربردی کشور سند آموزش عالی مهارت را تدوین کند و ما هم به عنوان بخشی از خانواده دانشگاه جامع علمی کاربردی اخیرا نیازها و برنامه های خود را اعلام کردیم.
وی افزود: در برنامه های اعلام شده، درخواست افزایش 14 کُدرشته کارشناسی و کاردانی از جمله انیمیشن، کارگردانی انیمیشن، تعمیر موبایل و تبلت، کارشناس رسمی ترجمه متون انگلیسی، تعمیر و مونتاژ پله برقی و آسانسور، مدیریت امور فرهنگی و گردشگری و ... را مطرح کردیم که درصورت تصویب این سند ظرف چند ماه آینده، این 14 کُدرشته به مجموع رشته های مرکز اضافه می شوند.
****تمام آموزش ها "مجازی" شده است/ کاهش 10 درصدی دانشجویان در پی شیوع کرونا
مجردی در ادامه با اشاره به شیوع کرونا در سال گذشته، گفت: متاسفانه شیوع این بیماری تاثیرات منفی در تمامی حوزه ها و بخش های کشور داشته است و این میان دانشگاه ها هم از این آسیب درامان نماندند و آموزش ها تحت تاثیر کرونا از  حالت حضوری به حالت مجازی درآمد.
وی افزود: در حال حاضر تمامی آموزش های مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی بصورت کاملا مجازی برگزار می شود.
این مسئول خاطرنشان کرد: از دیگر تاثیرات منفی شیوع این بیماری، کاهش تعداد دانشجویان در مراکز علمی کاربردی بود که خوشبختانه این تاثیر در مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی حداقلی بود و تنها حدود 10 درصد دانشجویان کاهش پیدا کرده و از حدود 1000 دانشجو به 900 نفر رسیده ایم.
****ظرفیت جذب 3000 دانشجو را داریم
سرپرست مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی در ادامه در تشریح برنامه های آتی این مرکز بر ارتقا و بهبود کیفیت آموزش ها تاکید کرد و افزود: تمام تلاش ما این است که دانشجویان پس از فارغ التحصلی صاحب مهارت شده و بتوانند برای خود و دیگران ایجاد اشتغال کنند.
وی افزود: تقویت روحیه کارآفرینی در کنار ایجاد مهارت یکی از اولویت هایی است که به جد در خلال برنامه های مرکز آن را پیگیری می کنیم.
وی با اشاره ظرفیت این مرکز برای جذب سه هزار دانشجو گفت: در تلاش هستیم تا بتوانیم با معرفی هرچه بیشتر و بهتر امکانات و ظرفیت های مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی ظرفیت جذب هرچه بیشتر دانشجویان را فراهم کرده و بتوانیم نیروهایی ماهر و کارآفرین تحویل اجتماع دهیم.


نظر شما :