معاون استانداری کرمانشاه:

"جهاددانشگاهی "می‌تواند در کاهش فشار تحریم‌ها نقش کلیدی داشته باشد

۱۶ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۱:۰۲ کد : ۱۰۳۷۶ تاپ خبر
نویسنده خبر: محمد سعید مختاری
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه با اشاره به شرایط تحریم کشور، گفت: در این زمان جهاددانشگاهی بیش از هر نهاد دیگری می‌تواند نقش کلیدی در کاهش تحریم‌ها داشته باشد.
"جهاددانشگاهی "می‌تواند در کاهش فشار تحریم‌ها نقش کلیدی داشته باشد

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی استان کرمانشاه محمدابراهیم الهی تبار به مناسبت سالروز تاسیس جهاددانشگاهی(16 مرداد) با بیان اینکه دنیای امروز دنیای علوم و فنون است، گفت: در این شرایط، کشور و جامعه‌ای می تواند مدعی و نقش‌آفرین باشد که قدرت دانایی خود را ارتقا داده و به توانایی رسیده باشد.
الهی تبار با بیان اینکه ایران در مسیر توسعه یافتگی قرار دارد، گفت: اساسی ترین نیاز برای این دوران پرورش و هدایت استعدادها برای تبدیل علوم به فنون کاربردی است، کاری که به عنوان یکی از وظایف اصلی جهاددانشگاهی تعریف شده است.
وی با اشاره به اهمیت جایگاه جهاددانشگاهی در مقطع کنونی که کشور در آن قرار دارد، گفت: حمایت از پژوهش‌های کاربردی، هدایت تحقیقات به سمت نیازهای کشور و رشد تولید و خدمات ملی نقشی اساسی است که در این مقطع بیشتر از هر زمانی از جهاد دانشگاهی انتظار می‌رود.
وی به شرایط تحریم کشور اشاره کرد وافزود: هر چه کشور به سمت ارتقای بهره‌وری در عرصه کار، تولید و خدمات حرکت کند، از آسیب فشارهای بیرونی در امان می ماند و در این زمینه جهاددانشگاهی می‌تواند نقش کلیدی داشته باشد.
الهی تبار به جایگاه متمایز جهاددانشگاهی اشاره کرد و افزود: آنچه جهاددانشگاهی را در بین نهادهای مولود انقلاب اسلامی متمایز می کند، نگاه درست به عناصر اصلی تحقق پیشرفت بوده که شامل توسعه فرهنگی، علمی و فناورانه و مهارت ها است.
وی افزود: در قضاوت نقش آفرینی موثر جهاددانشگاهی در رشد کشور، نباید از میزان تسهیل و همکاری دستگاه‌ها نسبت به این نهاد و امر پژوهش غافل شد. به طور معمول دستگاه ها در برنامه ریزی‌ها درگیر روندی روزانه و به دنبال بازدهی های کوتاه مدت بوده اند که این با نگاه توسعه ای و فرآیند گونه ماموریت های جهاددانشگاهی فاصله دارد.
وی افزود: البته جهاددانشگاهی نیز در این میدان نیاز به ایجاد اطمینان و اعتماد بیشتر در دستگاه‌ها و مدیران دارد.
الهی تبار حرکت قدرتمندانه جهاددانشگاهی را زمینه ساز بهبود رونق تولید و اشتغالزایی در کشور دانست و افزود: هر چه جهاددانشگاهی در کارکردها و ماموریت خود قوی تر عمل کند روند حرکت کشور از تصدی گری دولتی به بخش خصوصی خواهد بود و تولید شدت بیشتری می گیرد و بار هنگفتی از هزینه های خدمات از دوش دولت کاسته می‌شود.
وی افزود: همچنین این حرکت قدرتمندانه و جهادی، اشتغالزایی، افزایش تولید، رقابتی‌تر شدن خدمات و در نهایت رشد اقتصادی و بالا رفتن سطح رضایت عمومی را در پی خواهد داشت و مصداق و نمونه برجسته آن هم شرکت های دانش بنیان و فناورانه هستند که به عنوان کلید قفل اشتغال و تولید ثروت در هر جامعه تعریف شده اند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه به قابلیت های بالای جهاددانشگاهی کرمانشاه اشاره کرد و افزود: امروز جهاددانشگاهی کرمانشاه می تواند با توجه به نیازها و ضرورتهای استان، در زمینه بهینه‌گی تولید و خدمات و ارتقای رتبه کسب و کار استان با  تمرکز بر تولید فناورانه نقش آفرین باشد.
وی افزود: متاسفانه در استان کرمانشاه تفکر نادرستی در حوزه اشتغال شکل گرفته که کار را معادل استخدام دولتی می دانند و این امر موجب شده از ظرفیت قابل توجه فارغ التحصیلان استان آن طور که باید بهره نگیریم و این درحالی است که نشانه‌های جامعه رشد یافته ترجیح کار خلاقانه است و باید تحصیل گروه‌های جوان برای نیازهای استان و هدایت هوشمندانه به سمت بهینه سازی خدمات و تولید باشد.
الهی تبار تصریح کرد: در همین راستا جهاددانشگاهی می‌تواند نقش مهمی دراین زمینه ایفا کرده و با پرورش و هدایت جوانان خلاق و صاحب ایده زمینه رونق تولید و اشتغال در استان را فراهم کند.

محمد سعید مختاری

نویسنده خبر

کلید واژه ها: سازمان جهاددانشگاهی استان کرمانشاه سازمان جهاد دانشگاهی استان کرمانشاه سالروز تاسیس جهاد دانشگاهی 16 مرداد


نظر شما :